Limfologia

Obrzęk lipidowy

Obrzęk lipidowy (tłuszczowy) to przewlekła choroba tkanki podskórnej, która powiększa się z wiekiem. Występuje wyłącznie u kobiet i dotyczy głównie nóg. Przyczyna nie jest poznana, ale wiąże się ją głównie z oddziaływaniem żeńskich hormonów.

Pacjenci dotknięci obrzękiem lipidowym mają nieproporcjonalny przyrost podskórnej tkanki tłuszczowej głównie na nogach, rzadziej - ramionach. Często te dysproporcje są na tyle duże, że może to prowadzić do zaburzeń w obrazie ciała. Obrzęk stanowi też problem w codziennym poruszaniu się, uda ocierają się, tworzą się nawet rany.

Cechą charakterystyczną obrzęku lipidowego (tłuszczowego) łatwość tworzenia się siniaków, przy nawet delikatnym dotknięciu. Obrzęk jest bolesny uniemożliwiający np. mamom trzymanie dzieci na kolanach.

Nasila się w ciągu dnia, szczególnie latem. Obrzęk narasta głównie w łydkach i udach, stopy i kostki pozostają prawidłowe. Jest symetryczny, tzn dotyczy obu nóg, czy ramion.

Należy stwierdzić, że obrzęk lipidowy nie mam nic wspólnego z przyrostem wagi, nie likwiduje go dieta.

Ciężkim powikłaniem obrzęku lipidowego jest powstanie obrzęku lipo-limfatycznego (tłuszczowo-limfatycznego). Powstaje on, gdy obrzęk tłuszczowy nie jest leczony przez wiele lat. Nie udrażniany układ limfatyczny kumuluje białko, które staje się podstawą wzmożonej produkcji kolagenu. Powoduje to zgrubienie tkanki i usztywnienie naczyń limfatycznych. W tej fazie zaczyna pojawiać się także obrzęk na stopach.

Obrzęk lipidowy (tłuszczowy) to nie defekt kosmetyczny, a choroba, często nie rozpoznawana nawet przez lekarzy. W leczeniu znajduje zastosowanie Kompleksowa Terapia Przeciwzastoinowa. Dopuszczone jest także stosowanie pnematycznych drenaży za pomocą specjalnych mankietów.

Chirurgiczne interwencje w postaci współczesnej odmiany liposukcji dają doskonałe, trwałe efekty. Ważne jest, by technika wykorzystywała wibrujące kanikule ssące. Tępa końcówka kaniuli zapobiega powstaniu ran i jest bardzo bezpieczna. Poprzez ruchy wibrujące odsysany jest tylko luźno leżący tłuszcz. Jedynie w przypadku takiej metody nie ujawnia się uszkodzeń układu limfatycznego i technika ta jest polecaną, uznaną metodą leczenia obrzęku lipidowego. Wykonywana jest z powodów medycznych, a nie estetycznych. Procedura odbywa się w technice znieczulenia miejscowego i nie wymaga pobytu w klinice.

Filmy

Broszury

 •  
 • Laseroterapia endowaskularna (EVLT) - ocena skuteczności w leczeniu niewydolności żylnej

  Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem zabiegów na żyłach jest zakrzepica żył głębokich. Konstruktorzy światłowodów stanęli przed zadaniem stworzenia emitora energii tak, by to ryzyko zminimalizować. Zespół Centrum Flebologii, po wykonaniu 430 zabiegów laserem NeoV1470z użyciem światłowodów Corona 360 ani razu nie odnotował powikłań w postaci zakrzepicy żył głębokich...
  czytaj więcej
 • Klejenie żył za pomocą systemów VenaBlock i Veinoff

  Leczenie niewydolności żylnej przy pomocy kleju wewnątrznaczyniowego to nowa, małoinwazyjna metoda. Pierwsze publikacje dowodzą, że działanie kleju jest równie skuteczne, jak leczenie przy pomocy lasera wewnątrznaczyniowego – endowaskularnej metody leczenia niewydolności żylnej o udokumentowanej najwyższej skuteczności.
  czytaj więcej
 • Kto ma w nogach ten ma w głowie

  Okazało się, że u starszych kobiet lepsze funkcjonowanie umysłu ma związek z silnymi mięśniami nóg. Silne nogi „zwiększają odporność” umysłu na efekty starzenia się - tak wykazały badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, na populacji 324 kobiet – bliźniaczek.

  czytaj więcej
 • Echoskleroterapia - porównanie z innymi technikami

  Echoskleroterapia kompresyjna powoduje mniej bólu u badanych pacjentów NHS (National Health Service – system służby zdrowia w Wielkiej Brytanii finansowany ze środków publicznych), którzy poddali się leczeniu żylaków, może też zaoszczędzić...
  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa
Centrum Flebologii - Kontakt
Rezerwacja wizyt:
+801 000 655
+48 22 613 62 56
Centrum Flebologii - Kontakt
Infolinia o kompresjoterapii:
+801 0 111 70
+48 22 671 71 67