Limfologia

KTP

Kompleksowa Terapia Przeciwzastoinowa (Przeciwobrzękowa) KTP (ang.: Complex Decongestive Physiotherapy - CDP) to obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia obrzęku limfatycznego. To zestaw nieinwazyjnych technik fizjoterapeutycznych oraz codziennych nawyków, które doprowadzają do niezwykłej redukcji obrzęków i utrzymania efektów terapii

Mimo, że minęło wiele lat od wprowadzenie tej metody żadne inne techniki nie dają takich efektów. Jednocześnie brak jest ryzyka działań ubocznych. To ważne, bo wielu pacjentów rozczarowuje propozycja tak prostych działań, wydaje się nieprzystających do medycyny XXI wieku.

KTP składa się z 2 faz:

 1. fazy: redukcji obrzęku,
 2. fazy: stabilizacji obrzęków i dalszej mobilizacji.

Każda z faz to stosowanie 4 elementów:

 • ochrona skóry
 • manualny drenaż limfatyczny
 • kompresjoterapia (w pierwszej fazie za pomocą bandaży, podkładów i materiałów wyścielających, natomiast w drugiej – za pomocą produkowanej najczęściej na miarę odzieży uciskowej) 
 • rehabilitacja ruchem.
 1. faza trwa około 4 tygodni, jeśli pacjent rozpoczyna leczenie, gdy obrzęk nie jest bardzo zaawansowany, najlepiej 1 stopnia, czyli, gdy obrzęk jest miękki, powstaje dołek po uciśnięciu, a opuchlizna znika sama po uniesieniu kończyny, np. po wypoczynku nocnym. Może trwać dłużej, jeśli obrzęk jest bardziej zaawansowany.
 2. faza, z uwagi na przewlekłość schorzenia, trwa do końca życia. Jej zadaniem jest utrzymanie, a nawet polepszenie efektów terapii 1. Fazy.

Leczenie jest ambulatoryjne, nie wymaga pobytu w klinice.

W 1. fazie konieczne jest codzienne przebandażowywanie kończyny, z uwagi na redukcję obrzęku i w związku z  tym niedopasowanie naciągu materiałów do aktualnych rozmiarów. Dobrze jest poprzedzić to manualnym drenażem limfatycznym, który najlepiej by był przeprowadzany codziennie, szczególnie przy zaawansowanych stadiach obrzęku. Codzienne ochrona skóry i terapia ruchem powinna stać się nawykiem.

W 2. fazie bardzo ważne jest prawidłowe dobranie odzieży uciskowej i wymienianie jej na nowe komplety bezwzględnie, gdy upływa termin gwarancji producenta dotyczący utrzymywania prawidłowo ucisku. Spotkania z fizjoterapeutą w celu wykonania manualnego drenażu limfatycznego nie wymagają takiej intensywności.

Obie fazy przenikają wzajemnie, co oznacza, że jeśli tylko pacjent zauważy pogarszanie stanu skóry czy narastanie obrzęku zaleca się powrót do 1. fazy i zintensyfikowanie działań terapeutycznych.

Z uwagi na niewygodę  związaną z bandażowaniem wielowarstwowym, 1. faza w niektórych krajach odbywa się podczas pobytu pacjenta w klinkach limfologicznych. Ale nie ma przeciwwskazań do stosowania jej w trybie ambulatoryjnym.

Filmy

Broszury

 •  
 • Laseroterapia endowaskularna (EVLT) - ocena skuteczności w leczeniu niewydolności żylnej

  Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem zabiegów na żyłach jest zakrzepica żył głębokich. Konstruktorzy światłowodów stanęli przed zadaniem stworzenia emitora energii tak, by to ryzyko zminimalizować. Zespół Centrum Flebologii, po wykonaniu 430 zabiegów laserem NeoV1470z użyciem światłowodów Corona 360 ani razu nie odnotował powikłań w postaci zakrzepicy żył głębokich...
  czytaj więcej
 • Klejenie żył za pomocą systemów VenaBlock i Veinoff

  Leczenie niewydolności żylnej przy pomocy kleju wewnątrznaczyniowego to nowa, małoinwazyjna metoda. Pierwsze publikacje dowodzą, że działanie kleju jest równie skuteczne, jak leczenie przy pomocy lasera wewnątrznaczyniowego – endowaskularnej metody leczenia niewydolności żylnej o udokumentowanej najwyższej skuteczności.
  czytaj więcej
 • Kto ma w nogach ten ma w głowie

  Okazało się, że u starszych kobiet lepsze funkcjonowanie umysłu ma związek z silnymi mięśniami nóg. Silne nogi „zwiększają odporność” umysłu na efekty starzenia się - tak wykazały badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, na populacji 324 kobiet – bliźniaczek.

  czytaj więcej
 • Echoskleroterapia - porównanie z innymi technikami

  Echoskleroterapia kompresyjna powoduje mniej bólu u badanych pacjentów NHS (National Health Service – system służby zdrowia w Wielkiej Brytanii finansowany ze środków publicznych), którzy poddali się leczeniu żylaków, może też zaoszczędzić...
  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa
Centrum Flebologii - Kontakt
Rezerwacja wizyt:
+801 000 655
+48 22 613 62 56
Centrum Flebologii - Kontakt
Infolinia o kompresjoterapii:
+801 0 111 70
+48 22 671 71 67