Limfologia

Gimnastyka

Ruch w przypadku Kompleksowej Terapii Przeciwzastoinowej (Przeciwobrzękowej) to metoda lecznicza. Wspomaga wydajność kompresjoterapii, wzmaga odpływ krwi żylnej oraz wnikanie płynu do kapilar naczyniowych, czyli redukuje istniejący obrzęk.

Ćwiczenia powinny być wykonywane tak często jak to jest możliwe, zarówno w 1. jak i 2. Fazie KTP 3. Proponujemy 2-3 razy dziennie, po około 30 minut. Powinny oczywiście dotyczyć kończyny dotkniętej obrzękiem, ale także uruchamiać całe ciało i być wykonywane zgodnie z kolejnością przeprowadzania manualnego drenażu limfatycznego, czyli rozpoczynać się od ruchów głowy, szyi, tułowia i na końcu kończyn.

Preferowane są ćwiczenia o niskim stopniu intensywności, angażujące pompę mięśniowo-stawową. Pacjent nie może czuć zmęczenia po wykonywaniu ćwiczeń. Zbyt intensywne ćwiczenia doprowadzają do zwiększenia przepływu płynów w tkankach i paradoksalnie obciąża to znacznie układ limfatyczny i żylny i doprowadzając do powiększenia obrzęku.

Bezwzględnie ćwiczenia muszą być wykonywane w bandażach lub odzieży uciskowej. Inaczej aktywność ruchowa zwiększa zastój chłonni i potęguje obrzęk.

Ruch to zdrowie! W przypadku pacjentów dotkniętych obrzękiem limfatycznym każda aktywność mobilizuje pacjentów do działania i poprawia ich samopoczucie. To ważny element terapii też z uwagi na często izolację pacjentów. Polecamy więc, codzienne spacery, Nordic Walking, jazdę na rowerze, taniec, pływanie, czy gimnastykę w wodzie. Oczywiście zajęcia w wodzie nie wymagają zewnętrznej kompresji. W tym wypadku woda wywiera odpowiednie ciśnienia na tkanki.

Filmy

Broszury

 •  
 • Laseroterapia endowaskularna (EVLT) - ocena skuteczności w leczeniu niewydolności żylnej

  Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem zabiegów na żyłach jest zakrzepica żył głębokich. Konstruktorzy światłowodów stanęli przed zadaniem stworzenia emitora energii tak, by to ryzyko zminimalizować. Zespół Centrum Flebologii, po wykonaniu 430 zabiegów laserem NeoV1470z użyciem światłowodów Corona 360 ani razu nie odnotował powikłań w postaci zakrzepicy żył głębokich...
  czytaj więcej
 • Klejenie żył za pomocą systemów VenaBlock i Veinoff

  Leczenie niewydolności żylnej przy pomocy kleju wewnątrznaczyniowego to nowa, małoinwazyjna metoda. Pierwsze publikacje dowodzą, że działanie kleju jest równie skuteczne, jak leczenie przy pomocy lasera wewnątrznaczyniowego – endowaskularnej metody leczenia niewydolności żylnej o udokumentowanej najwyższej skuteczności.
  czytaj więcej
 • Kto ma w nogach ten ma w głowie

  Okazało się, że u starszych kobiet lepsze funkcjonowanie umysłu ma związek z silnymi mięśniami nóg. Silne nogi „zwiększają odporność” umysłu na efekty starzenia się - tak wykazały badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, na populacji 324 kobiet – bliźniaczek.

  czytaj więcej
 • Echoskleroterapia - porównanie z innymi technikami

  Echoskleroterapia kompresyjna powoduje mniej bólu u badanych pacjentów NHS (National Health Service – system służby zdrowia w Wielkiej Brytanii finansowany ze środków publicznych), którzy poddali się leczeniu żylaków, może też zaoszczędzić...
  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa
Centrum Flebologii - Kontakt
Rezerwacja wizyt:
+801 000 655
+48 22 613 62 56
Centrum Flebologii - Kontakt
Infolinia o kompresjoterapii:
+801 0 111 70
+48 22 671 71 67